BAŞSAVCI DOĞAN BASIN MENSUPLARIYLA BİRARAYA GELDİ  

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, yerel ve yaygın basın mensuplarıyla tanışma toplantısında biraraya geldi. Başsavcı Sadi Doğan’ ın makamında gerçekleşen toplantıda gazeteciler gündeme ilişkin merak ettikleri konularda bilgi aldı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başsavcı Doğan; “Daha önce Siverek ilçesinde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptığım için Şanlıurfa’nın sorunlarını büyük ölçüde biliyoruz. Ancak bugün savcılık görevinden ziyade, ildeki sorunları daha büyük ölçekte çözme ve idare etme makamındayız. Adliyenin çözmesi gereken tüm sorunları çözme çabasında olacağız” dedi.

ÖNCE YARGI İÇİNDEKİ HAİNLER TEMİZLENDİ

Şanlıurfa’da bütün sorunları çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını, her türlü sorun ve sıkıntı ile durmadan mücadele edeceklerinin altını çizen Doğan; “15 Temmuz 2016 yılında ülkemizde büyük bir ihanet gerçekleştirildi. Yargımız öncelikle içindeki hainleri temizleyerek bugünlere geldi. Şimdi mevcut kadrolarla öncellikle darbeyle ilgili sonra diğer tüm terör örgütleri ve adi suçlarla ilgili sorunları çözmek gibi büyük bir sorumluluğumuz olduğunun farkındayız. FETÖ davalarında kurunun yanında yaşın da yanmaması için büyük çaba gösterdik, bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. İstiyoruz ki FET֒den birini almış olmak için almayalım. FETÖ ile gerçekten bağlantısı olduğu için dokunalım, alalım, yargılayalım ve mahkum edelim. Delili zayıf olan ya da suçu olmayan birini gözaltına almayalım” şeklinde konuştu.

652 KİŞİ TUTUKLU YARGILANIYOR

Basın mensuplarının FETÖ hakkındaki gözaltı ve tutuklamalarla ilgili sayı istemesi üzerine Başsavcı Doğan; “Şuanda 1352 dosyada 3213 kişi hakkında soruşturma devam ediyor. Bunların yüzde 70’i tamamlanmış durumda. Bunlar arasında aynı suçtan birden fazla dosyası olanlar da mevcut. Ağır Ceza Mahkemelerimizde devam eden 353 dosya kapsamında 652 kişinin tutuklu olarak yargılanmalarına devam ediliyor. 21 dosyada da 29 sanık hakkında mahkumiyet, 1 sanık hakkında da beraat kararı verildi. Soruşturmaları devam eden şüpheliler hakkında da süratli ve isabetli bir şekilde karar verebilmek için yoğun bir çaba harcıyoruz” ifadesini kullandı.

SURİYE VATANDAŞLARININ DURUMU

Suriye vatandaşlarının durumunun da sorulması üzerine Doğan, sözlerini şöyle tamamladı; “Zaman zaman Suriye vatandaşlarının suça karışmalarıyla ilgili haberler görüyoruz. Ancak bunun zannedildiği gibi yüksek oranlarda olmadığını düşünüyoruz. Şanlıurfadaki ceza infaz kurumlarımızda şuanda toplamda 4000 civarında bulunan hükümlü ve tutukludan 233ü Suriye vatandaşıdır. Bunlar arasında güvenlik nedeniyle başka illerden gelenler de var. Bunların 83’ü terör, diğerleri adli suçlardan tutuklu veya hükümlü. Terör suçundan tutuklu veya hükümlü bulunanların çoğunluğu sınırda veya ilçelerin kırsal kesimlerindeki faaliyetleri nedeniyle yakalananlardır. Bu rakamlar Şanlıurfalıları sıkıntıya sokacak büyüklükte olamaz. Bunlar olduğunda devletimiz tedbirlerini hemen alıyor. Bu nedenle Şanlıurfa halkının Suriye vatandaşları konusunda rahat olmalarını istiyoruz. Zaten Şanlıurfa halkı, sofrasını ve ekmeğini onlarla paylaşıp, kapılarını onlara açarak, başta ülkemiz olmak üzere tüm Dünya’nın takdirini kazanmıştır”

UYAP BİLİŞİM SİSTEMİ
uyap eposta
HIZLI İLETİŞİM
T.C. Adalet Bakanlığı Şanlıurfa Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır // Hazırlayan Mustafa BALIK