Adalet Bakanlığı
TÜRKİYE CUMHURİYETİ
ADALET BAKANLIĞI
ŞANLIURFA ADLİYESİ
ŞANLIURFA’NIN EV SAHİPLİĞİNDE BİRARAYA GELDİLER

Adalet Akademisi Başkanlığı Meslek İçi Eğitim ve Hizmet İçi Eğitim Daire Başkanlığınca 31 Mart -1 Nisan tarihleri arasında Şanlıurfa’da düzenlenen “Bireysel İş Hukuku” konulu hizmet içi eğitim programı yoğun bir katılımla gerçekleşti. Bir otelde düzenlenen programın açılışına Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, HSK İkinci Daire Üyesi Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, Yargıtay 22. Hukuk Dairesi Başkanı Seracettin Göktaş, Yargıtay Üyeleri Ahmet Yener ve Ömer Faruk Herdem, Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Şanlıurfa Adalet Komisyonu Başkanı Tufan Arslantaş, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Orbay Bahri Ulgar, Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde görev yapan hakimler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, bir çok medeniyete ve farklı kültürlere ev sahipliği yapan Şanlıurfa’nın; sabır, yardımseverlik, misafirperverlik, sofrasını başkalarıyla paylaşmak ve dostluk gibi insanlık için çok önemli olan birçok erdemle özdeşleştiğini söyledi. Doğan; “Şanlıurfalılar, bu özellikleriyle, kültürleriyle, örf ve adetleriyle ülkemize ve tüm Dünya’ya bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ebediyen örnek olmaya devam edeceklerdir.

11 Nisan 1920’de büyük bir kahramanlık ve cesaretle vatan topraklarını düşmanlardan temizleyerek, Şanlı unvanını alan ilimiz Şanlıurfa’nın nüfusu 2017 yılı verilerine göre yaklaşık 2 milyondur. Bu nüfusa 550 bin civarında olan Suriyeli göçmen nüfusu da eklememiz gerekmektedir. 19,6 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin en genç nüfusuna sahiptir. 618 bin öğrencisiyle, 2 bin 354 okuluyla, 26 bin öğretmeniyle eğitim yapılan ilimizdeki sayılara 72 bin Suriyeli öğrenciyi de eklediğimizde, ülkemizin bir çok il nüfusundan fazla öğrencinin bulunduğu görülecektir.

12 bin yıl öncesine dayanan Dünya’nın en eski tapınaklarından biri olan Göbeklitepe’nin keşfedilmesi ile Şanlıurfa’nın tarihi önemi ve değeri bir kat daha artmış, yabancı bilimadamları ve turistlerin giderek daha çok ilgisini çekmiştir. Hepimizin Şanlıurfa ile ilgili ilk öğrendiği Balıklıgöl’ün yanında İlk İslam üniversitesinin bulunduğu tarihi Harran ve orada bulunan yöresel kubbeli evler, Viranşehir’de bulunan Hz. Eyüp ve hemen yanı başındaki Hz. Elyasa Peygamberin kabirleri, Şuayb şehri gibi tarihsel açıdan önemli mekanlardan da bahsetmemiz gerekmektedir.

Son olarak Şanlıurfalılar, Suriyeli multecilere evlerini, kapılarını, sofralarını, gönüllerini açarak, ekmeklerini paylaşarak gösterdikleri destekle insanlığın ölmediğini, az önce bahsettiğimiz değerlere, ne kadar hoşgörüye, nasıl kadim geleneklere sahip olduklarını bütün Dünya’ya bir kez daha göstermişlerdir. Şehrimizin gerçek bir Peygamberler şehri olduğunu bir kez daha ispat etmişlerdir.

Seminer konumuz olan Bireysel İş Hukuku ilgili olarak son güncel gelişmelerin birbirinden değerli hocalarımız tarafından değerlendirileceği bu toplantının Şanlıurfa’da düzenlenmiş olması bizleri ziyadesiyle onurlandırmıştır. Çalışanların iş iş hayatındaki sorunların çözülerek bu alandaki standartların yükseltilmesine büyük katkılar sağlayacağını değerlendirdiğimiz seminere iştirak eden katılımcı meslektaşlarımıza ve ülkemize faydalı olması temennisiyle siz değerli misafirlerimize katılımlarınız için bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu ve Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil de katılımcılara eğitim toplantısının amacı ve yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Programın ardından Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, Yılmaz Akçil, Seracettin Göktaş, ve Ömer Faruk Herdem ile birlikte Şanlıurfa Adliyesini ziyaret etti. Şanlıurfa Adalet Komisyonu Başkanı Tufan Arslantaş’ı ziyaret eden heyet, ardından Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan’ı makamında ziyaret etti. Şanlıurfa adliyesinde görev yapan Cumhuriyet Savcıları ve hakimlerle de görüşen heyete Başsavcı Doğan ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, anı plaketi takdim etti.

HIZLI İLETİŞİM
T.C. Adalet Bakanlığı Şanlıurfa Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Şanlıurfa Bilgi İşlem Müdürlüğü