HÜKÜMLÜLER ÜRETİYOR URFALILAR TÜKETİYOR  

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünü ziyaret ederek, yeni kurulan pul biber atölyesi ve diğer işkollarında yapılan faaliyetler hakkında bilgi aldı.

70 HÜKÜMLÜ ÇALIŞIYOR Proje kapsamında; Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca 18 Kasım 2016 tarihinde Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığına Pulbiber ve İsot işkolu açılması için yapılan başvuru kabul edildi. Bunun üzerine 27 Aralık 2016 tarihinde alınan onay yazısının ardından yaklaşık 55 bin TL'lik ödenek gönderilerek yatırıma başlanıldı. Gerekli ekipmanlar alınarak düzenlemelerin yapılmasıyla birlikte 2017 yılı Ağustos ayında isot atölyesi faal duruma getirildi. Ceza İnfaz Kurumu isot atölye kısmında çalışan 20, tarla kısmında görev yapan 50 hükümlü sigortalı olarak istihdam edildi. Şanlıurfa'da yaz aylarının gelmesiyle birlikte hükümlüler tarlada kendi yetiştirdikleri biberleri özenle topladı. 26 dönümlük araziden toplanan 23 ton kırmızı biber kurutma işlemlerinin ardından işlenmeye hazır hale getirildi. Bunun yanında tarlada yetiştirilen 13 ton yeşil biber, diğer ceza infaz kurumları ve kantinlerine satılarak gelir elde edildi.

MESLEK ÖĞRENİYORLAR Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen ve hükümlüleri ziyaret eden Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Yaşar Yüz'den çalışmalar hakkında bilgi aldı. Hükümlüler ile birlikte isot yapım aşamalarına katılan Başsavcı Doğan; "Şanlıurfalıların sabah, öğle ve akşam sofralarının vazgeçilmezi, aynı zamanda bir marka değeri olan isot, hükümlüler için yeni bir gelir kapısı oldu. Türkiye'de bir ilk olarak faaliyete başlayan İsot işkolunda çalışan hükümlüler bir yandan meslek öğrenirken, biryandan da gelir elde etmeye başladı. Bunun yanında Urfa pazarına da sunulacak olan isotun Şanlıurfa'nın tanıtımına katkıda bulunulması hedefleniyor. Burada gelirden önce, hükümlülerimizin meslek edinebilmeleri, bundan sonraki hayatlarına daha iyi adapte olabilmeleri bizim için önemli. Sosyal sorumluluk projeleri ve meslek edindirme projelerine büyük önem veriyoruz. Umarız hükümlülerimiz cezalarını infaz ettikten sonra burada edindikleri birikimi, bundan sonraki hayatlarına olumlu şekilde yansıtabilirler" dedi.

UYAP BİLİŞİM SİSTEMİ
uyap eposta
HIZLI İLETİŞİM
T.C. Adalet Bakanlığı Şanlıurfa Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır // Hazırlayan Mustafa BALIK